Statystyki

Zasady blackjacka

WstępBlackjack jest uważany za jedną z najbardziej popularnych oraz emocjonujących gier stolikowych, który zajmuje zaszczytne miejsce zaraz obok pokera. Dzieje się tak głównie dlatego, że od samego początku rozgrywki gracze mają przewagę nad kasynem, co daje wiele ekscytacji. Dodatkowym atutem wspomnianej gry karcianej jest niski poziom skomplikowania oraz szybko przyswajalne zasady.

Podstawowe zasady

Blackjack jest grą karcianą, w której gracze konkuruje z przedstawicielem kasyna. Do rozgrywki można wykorzystać od jednej do ośmiu talii kart. W ramach rozgrywki gracze otrzymują karty, z których każda posiada swoją wartość liczbową.

Karty od 2 do 10 są punktowane według ich numeru, bez względu na kolor. Wszystkie karty figur mają wartość 10, czyli mówimy tutaj o walecie, królu i królowej. Unikalną kartą jest as, który może być liczony za 1 punkt lub aż 11 punktów – jest to zależne od kombinacji kart posiadanych przez gracza. Jeżeli gracz posiada asa i 9, to może policzyć asa za 11 punktów, co da mu całkowity wynik 20. W przypadku, kiedy gracz ma np. asa i 3, to może policzyć go za 1 punkt, po czym dobrać dodatkową kartę od krupiera.

Głównym celem gry jest zgromadzenie w rozdaniu takich kart, których suma będzie równa lub jak najbliższa liczbie 21. Przekroczenie tej granicy oznacza nic innego, jak tylko przegraną. Oczywiście nie zawsze jest możliwość uzyskania liczby bardzo bliskiej 21, lecz wtedy kolejnym celem jest uzyskanie większej liczby niż krupier.

Przykładowo: Gracz otrzymuje w rozdaniu karty 10 i 8, więc jego wynik wynosi 18. Krupier posiada karty 8 i 9, co daje mu wynik 17. Zwycięzcą takiego rozdania będzie gracz, gdyż jego wynik jest wyższy od wyniku krupiera i jednocześnie bliższy liczbie 21.

Zakłady

W celu wzięcia udziału w grze i otrzymać karty, musimy postawić zakład. W przypadku ewentualnego zwycięstwa, gracz otrzymuje wypłatę w stosunku 1:1. Oznacza to, że jeśli gracz postawi 20$ i wygra, to otrzyma 40$ wypłaty. Jeżeli gracz będzie miał szczęście i otrzyma „blackjacka” (czyli asa i 10) w ramach pierwszych dwóch rozdań, to otrzyma wypłatę w stosunku 3:2 – jeżeli postawił 20$, to zostanie mu wypłacone 50$. Limity stolika są różne i najczęściej zależne od kasyna, w którym jest on organizowany. Zazwyczaj minimalnym zakładem jest 5$, chociaż niektóre kasyna internetowe oferują rozgrywkę już nawet za 1$.

Rozgrywka

Gra rozpoczyna się od postawienia przez gracza zakładu na odpowiednim polu. Kiedy wszyscy gracze to uczynią, zaczyna się gra i krupier informuje, że zakłady zostały zakończone. Następnie zostają rozdane karty i zaczyna się właściwa część gry. Karty są rozdawane graczom w pozycji odsłoniętej, zaś w przypadku krupiera, pierwsza z jego kart jest odkryta. Jeżeli tą odkrytą kartą u krupiera jest as, to gracze mają możliwość wykupu ubezpieczenia. Kosztuje ono połowę wartości zakładu danego gracza i zabezpiecza przed możliwością utraty pieniędzy, wobec uzyskania blackjacka przez krupiera. W momencie, gdy krupier ma blackjacka a gracz wykupił ubezpieczenie, to traci swój pierwotny zakład, lecz w ramach ubezpieczenia zostaje mu wypłacona kwota w stosunku 1:1, czyli nic nie traci. Wszyscy inni gracze, którzy nie wykupili ubezpieczenia a krupier posiada blackjacka, automatycznie przegrywają i runda zostaje zakończona. Jeżeli krupier i gracz jednocześnie posiadają blackjacka, to następuje remis, w ramach którego gracz odzyskuje swój pierwotny zakład, po czym następuje zakończenie rundy.

Może się również zdarzyć sytuacja, w której krupier nie będzie miał blackjacka, lecz gracze wykupili ubezpieczenie. Wtedy zostaną oni zapytani, co chcą zrobić – mogą poprosić o dodatkową kartę lub zrezygnować z takiej możliwości. Kiedy wszyscy gracze podejmą już decyzję, to krupier odsłania swoją ukrytą kartę. Jeżeli jego wynik jest niższy od 17, to musi kontynuować dobieranie kart, aż do uzyskania wyniku 17 lub wyższego, jednak bez możliwości przekroczenia 21.

Na końcu następuje porównanie wyników graczy i krupiera oraz przyznanie wygranych. Jeżeli krupier przekroczy wartość 21 to również przegrywa, a wszyscy gracze automatycznie wygrywają otrzymując tym samym wypłatę w stosunku 1:1.

Grajcie i wygrywajcie

Opisane powyżej podstawy są wystarczającą wiedzą, która pozwoli na rozpoczęcie zabawy z grą blackjack. Istnieje wiele różnych strategii dotyczącej wspomnianej gry, lecz są to już nieco bardziej zawiłe tematy, które wymagają dobrego zrozumienia podstawowych zasad, jakimi rządzi się ta gra stolikowa. W takim razie grajcie i wygrywajcie!