Statystyki

Układy kart w pokerze

Układy kart w pokerze

Poker jest grą niezwykle popularną i znajduje swoich miłośników na całym świecie. Pozwala na wygranie olbrzymich pieniędzy w kasynach, których prawdziwą stolicą jest amerykańskie Las Vegas. Zasady tej gry karcianej są stosunkowo proste i wszystkim znane, lecz warto poświęcić nieco czasu nad analizą układów kart, jakie występują w pokerze.

Będziemy posługiwać się angielskimi nazwami, gdyż są o wiele częściej stosowane niżeli ich polskie odpowiedniki. Każdy układ nie kwalifikujący się do innych jest nazywany „High card”, zaś o zwycięstwie decyduje kolejna najwyższa karta. Wyżej znajduje się „One pair”, czyli para kart o tej samej wartości. Nieco wyżej znajdują się dwie pary, czyli „Two pair”. Trzy karty o tej samej wartości to „Three of a kind”, zaś pięć kart następujących po sobie nazywamy „Straight”. Jeżeli gracz posiada wszystkie pięć kart w jednym kolorze, to taki układ nazywa się „Flush”. Układ składający się z „One pair” oraz „Three of a kind” to z kolei „Full house”. Cztery karty o tej samej wartości to „Four of a kind”, czyli popularna „kareta”. Jeżeli gracz posiada układ „Straight” w jednym kolorze, to otrzymuje tytułowy układ „Straight flush”, czyli „Poker”.  Istnieje jeszcze możliwość ułożenia „Royal flush”, jakim jest „Straight flush” ułożony od asa do dziesiątki – jest to nic innego, jak „Poker królewski”.

W sytuacji gdy więcej graczy posiada ten sam układ, stosuje się ich porównywanie. Zazwyczaj stosowana jest metoda, w której wygrywa gracz posiadający silniejszy układ, czyli złożony z mocniejszych kart do gry. Jeżeli układy są identyczne, to o wygranej decyduje jeszcze ostatnia karta (lub karty), która nie należy do układu. Jeżeli jednak posiadamy układ złożony ze wszystkich kart, posiadających tą samą wartość, to następuje remis i zwycięzcy muszą się podzielić wygraną.