Statystyki

Pięciokartowy poker dobierany – pozycja obowiązkowa

Texas Hold’em nie jest jedyną najpopularniejszą odmiany pokera, chociaż zapewne najwięcej osób decyduje się właśnie na niego. Niemniej jednak, również bardzo ciekawy i emocjonujący jest właśnie tytułowy pięciokartowy poker dobierany. Nie wszyscy znają dokładnie zasady tej rozgrywki pokerowej, dlatego również pokrótce postaramy się przedstawić jego zasady, które są bardzo interesujące.

    Poker z grubsza kręci się wokół specjalnych układów kart i dotyczy to praktycznie każdej jego odmiany. Jest to swoista kwintesencja tej kasynowej gry karcianej, dzięki czemu jest ona bardzo rozpoznawalna na całym świecie. Dlatego na samym początku warto wspomnieć o tym, że do pełnego zrozumienia rozgrywki oraz czerpania z niej przyjemności, konieczna jest podstawowa znajomość zasad pokera – mam na myśli głównie wspomniane już układy kart.

    W tej rozgrywce każdy z graczy otrzymuje po pięć kart pochodzących z pełnej talii (bez jokerów) – dopuszcza się talie złożone z 52 kart, 32 kart lub 24 kart. Kolejny ruchem jest pozbycie się wszystkich niepotrzebnych według gracza kart i wymienić je na nowe. Wobec tego, każdy gracz może maksymalnie wymienić pięć swoich kart lub zadecydować o tym, iż jego karty są dobre i nie chce ich wymieniać. Jeżeli zdecyduje się na wymianę kilku swoich kart, to następnie dobiera z talii tyle nowych kart, aby znowu miał ich pięć w ręce.

    O wygranej rozstrzyga naturalnie najsilniejszy układ definiowany przez pokerowe starszeństwo układów. Może również pojawić się sytuacja, w której w grze pozostanie tylko jeden gracz, gdyż wszyscy inni spasują. Wtedy wygrywa on pule niezależnie od kart, jakie posiada w swojej ręce. Skoro już wspomnieliśmy o puli, to do tej odmiany pokera wykorzystywane są standardowe żetony pokerowe, jakie następnie wymienia się na pieniądze.

    Sam kilka razy miałem okazję zagrać w pięciokartowego pokera dobieranego i ze szczerością przyznam, że bawiłem się równie dobrze, jak w przypadku popularnego Texas Hold’em. Wobec tego, gorąco polecam wszystkim pokerzystom, aby spróbowali swoich sił właśnie w Five-card draw.