Statystyki

Nazewnictwo kart do gry

Karty do gry większość osób zna od wczesnego dzieciństwa, kiedy to zaczyna grać z przyjaciółmi w pierwsze gry karciane – ruletka online przychodzi niestety nieco później. Sam pamiętam pierwsze podboje podczas gry w bardzo prymitywną „wojnę”, która jednak mimo wszystko wywoływała ogromne emocje. Czy zastanawialiście się jednak, skąd wzięły się nazwy kart w talii oraz nazwy symboli kart? Okazuje się, że oznaczenia kart do gry mają swoją historię, której z pewnością warto wysłuchać.

Nazwy kolorów kart 

Kolory kart do gier od zawsze były praktycznie takie same. Standardowa talia jest zbudowana z czterech kolorów:

  • kier – zwany potocznie również „sercami” lub „czerwo”
  • pik – określany również jako „wino” lub „czarne serca”
  • karo – najbardziej znana potoczna nazwa to „dzwonki”
  • trefl – znane również jako „żołędzie”

Profesjonalne nazewnictwo stosuje się o wiele rzadziej, więc częściej można usłyszeć od gracza, że posiada czerwo w kartach lub dzwonek w talii

Figury karciane 

Wykorzystanie numeracji w kartach jest dosyć logicznym rozwiązaniem. Niemniej jednak, nieco dziwić może wykorzystanie nawiązań do hierarchii królewskiej w kontekście wyższych kart. Jeżeli jednak zastanowimy się nad tym bardziej, to w okresie powstawania kart było to najlepsze skojarzenie dla określenia pewnej grupy kart, które mocno górują nad innymi. Dlatego oprócz standardowych liczb na kartach, mamy również waleta, damę, króla oraz asa. Taki standard przyjął się bardzo dobrze i funkcjonuje do dziś, o czym świadczy chociażby blackjack online dostępny w naszym kasynie.