Statystyki

Monopol państwa na automaty

    Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustawy hazardowej, dzięki czemu został wprowadzony monopol państwa odnoszący się do gry na automatach hazardowych. Celem takiego postępowania jest ograniczenie szarej strefy oraz ochrona samych graczy. Za ustawą zagłosowało 244 posłów, z czego większość należąca do partii rządzącej. Przeciwko nowelizacji ustawy było 186 osób, pochodzących głównie z opozycji. Zaledwie 6 osób nie miało głosu w tej sprawie.

    Wspomniana nowelizacja bardzo mocno zmienia ustawę z 2009 roku i jednocześnie wprowadza silną kontrolę państwa w sektorze gier na automatach. Aktualnie w Polsce obowiązuje ustawa, która została szybko przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej i zakłada ona chociażby zakaz urządzania wideoloterii oraz gier na automatach hazardowych poza licencjonowanymi kasynami.

    Zgodnie z nowelizacją, „grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach”. Co więcej, nowy dokument poszerza katalog legalnych gier, dzięki czemu możliwa będzie chociażby gra w pokera poza kasynami do gry. Automaty hazardowe znowu pojawią się poza kasynami, jednakże gry na nich będzie można urządzać w punktach prowadzonych przez Skarb Państwa. Jeżeli chodzi o wspomnianego już pokera, to rozgrywka będzie mogła być organizowana poza kasynami, jednakże po wcześniejszym uzyskaniu koncesji oraz spełnieniu odpowiednich warunków.

    Państwo obejmie również monopol na urządzeni gier hazardowych w sieci, wykluczając zakłady wzajemne oraz promocyjne loterie. W tej kwestii dokument jasno stwierdza, że „podmiot urządzający gry hazardowe przez sieć Internet może wykorzystywać do ich urządzania wyłącznie stronę internetową, której krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych”. Każde „kasyno 24” powinno zapoznać się ze zmianami i zobaczyć w jakim stopniu zostaną przez nie dotknięte.

    Kontrola państwa nad obszarem hazardowym będzie o wiele większa. Nie będzie dozwolone posiadanie automatów do gier przez podmioty, które nie posiadają do tego stosownych uprawnień. Kara za grę bez koncesji ma wynosić nawet 100 tysięcy złotych za automat. Cała nowelizacja tej ustawy ma przynieść do budżetu około 1,5 miliarda złotych rocznie. Wzrośnie również czas przechowywania danych teleinformatycznych związanych z grami na automatach – archiwizacja takich danych będzie pięcioletnia.