Statystyki

Jednoręcy bandyci

Jednoręcy bandyci

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd nazwa „jednoręki bandyta” i dlaczego określa słynne automaty hazardowe? Zapewne nie, więc w celu poznania odpowiedzi na to nurtujące pytanie powinniśmy się cofnąć do roku 1891, kiedy to w nowojorskich pubach pojawiła się pierwsza wersja tej maszyny wrzutowej.

Pierwsi „bandyci” byli produkowani przez firmę Sittman and Pitt. Maszyny były bardzo proste w swojej formie oraz budowie – po wrzuceniu monety do odpowiedniego otworu maszyny należało pociągnąć za dźwignię, która uruchamiała walce z symbolami. Określenie „jednoręki” wzięło się prawdopodobnie stąd, iż dźwignia walca była umieszczona tylko po jednej stronie maszyny, więc mogła imitować jedną rękę. „Bandyta” jest już prostsze w interpretacji, gdyż automat mógł nam „ukraść” pieniądze, jeżeli los nie był dla nas łaskawy.

Za swoistego pioniera w dziedzinie tych maszyn uważa się Charlesa Freya, który w 1895 roku zrewolucjonizował jednorękich bandytów. Opracował on automat o nazwie Liberty Bell, który charakteryzował się symbolem dzwonka – można go spotkać do dzisiaj w nowoczesnych maszynach. Automat Freya był już o wiele bardziej rozbudowany, gdyż posiadał trzy walce i pięć różnych symboli, dzięki czemu wygrywających kombinacji było znaczenie więcej.