Statystyki

Jak grać w bingo?

Bingo to stosunkowo bardzo popularna gra, w której celem graczy jest zakreślenie losowo wybranych liczb, kiedy te pojawiają się na planszy wydrukowanej na papierze. Celem gry jest ułożenie określonego wzoru poprzez zakreślanie liczb. Wygrywa ta osoba, której uda się to zrobić najszybciej, o czym informuje wykrzyknięciem „Bingo!”, dzięki czemu inni gracze dowiadują się o wygranej. 

Tak z grubsza wyglądają zasady bingo, chociaż można tutaj jeszcze wyróżnić jego rodzaje. Otóż, gra bingo posiada dwa warianty – BINGO 75 oraz BINGO 90. Nie różnią się one zasadami, ale rozmiarem planszy do zakreślania liczb. W BINGO 75 pojawia się plansza o rozmiarze 5x5, zaś w BINGO 90 mamy do czynienia z planszą 3x9. 

Jak grać w bingo – ciąg dalszy 

Skoro już wiemy na czym bingo polega oraz jakie są jego zasady, to czas przybliżyć nieco samą rozgrywkę. Każdy gracz otrzymuje planszę z siatką, która zawiera kombinację liczb oraz niekiedy puste pola. W każdej turze prowadzący rozgrywkę losuje numerowaną kulę i ogłasza ją wszystkim graczom. Taka kula jest odkładana na bok, aby nie mogła zostać ponownie wylosowana. Każdy z graczy szuka na swojej planszy wylosowanej liczby i zaznacza ją. Rozgrywka jest kontynuowana do momentu, dopóki któryś z graczy nie ułoży odpowiedniego wzoru na swojej planszy i nie zakomunikuje tego głośnym wykrzyknięciem nazwy gry.

Jeżeli chodzi o ciekawostki, to historia tej gry sięga prawdopodobnie jeszcze roku 1530 i może pochodzić od gry zwanej Lotto, która była popularna w tamtym okresie we Włoszech. Samo słowo „bingo” może być również zniekształconym słowem „beano”, które było nazwą amerykańskiej gry z lat dwudziestych – również bardzo podobną do dzisiejszego Bingo. Co ciekawe, schemat gry w Bingo jest często wykorzystywany jako narzędzie do nauki języków obcych. Na planszach zamiast liczb znajdują się słowa i obrazki, zaś nauczyciel wyczytuje je w danym języku.